Кульові крани: основні поняття

За типом приєднання кульові крани підрозділяються на муфтові, фланцеві, крани шарові під приварення, крани шарові Штуцерна, крани шарові комбіновані, повнопрохідними або неполнопроходнимі.

Вихідним матеріалом для виробництва крана шарового латунного ду50 служать сталь, латунь або чавун, а також титановий сплав, рідше - кераміка і пластик.

Основними деталями кульових кранів є корпус, що замикає елемент у вигляді кулі з циліндричним отвором, шпиндель, за допомогою якого здійснюють поворот кулі, маховик з редуктором або приводом для управління запірним органом, ущільнення шпинделя і кулі. Розміщений у корпусі запірний орган у вигляді кулі виготовляють з високоякісної нержавіючої сталі, а також полірованою або хромованої латуні. З двох боків до нього примикають ущільнювальні кільця з фторопласту. Корпус кульового крана конструктивно не містить зношуються ущільнень з забруднюючих робоче середовище матеріалів. Всі ущільнення виконуються з високоякісного політетрафторетилену (ПТФЕ), який забезпечує повну герметичність і тривалий термін експлуатації як при високих температурах, так і при перепаді температур середовища.

Переваги кульових кранів: їх компактність і мала маса, простота в установці і обслуговуванні, здатність кульового затвора до самофіксаціі в крайніх положеннях, низький гідравлічний опір і повна герметичність.

Найближчі «брати по трубах» кульових кранів - вентилі. Вентилі виконують функцію запірного пристрою, який застосовується для надійного перекриття потоків рідин і газоподібних речовин в трубопроводах. Надійний запор забезпечується вентилем за рахунок того, що запірний орган можна перемістити зворотно-поступальними рухами уздовж головної осі і залишити в потрібному положенні, забезпечуючи тим самим перекриття потоку в горизонтальній площині.

Вентилі мають багато спільного з кранами, їх пристрій і принцип дії практично такі ж, як і у кранів. У їх конструкції також є вікно (у внутрішній перегородці корпусу), через яке проходить вода, клапан з прокладкою, що замикає цей отвір, і шток з зворотно-поступальним ходом, що проходить в голівці корпусу. Тільки з'єднання клапана зі штоком може бути «плаваючим», за допомогою кульового з'єднання. Причому втулка сальника може підніматися накидною гайкою. Випускаються також вентилі зі спеціальною втулкою, яка виконує роль накидної гайки - вона має різьблення і вкручується в іншу різьблення, нарізану всередині головки. Усередині вентиля, між самим корпусом і голівкою завжди поміщають полужесткую прокладку, виготовлену з пароніту, фторопласта або гуми, або метал по металу.

Відповідно до основної виконуваної функцією, вентилі підрозділяються на три основних види: запірні, запірно-регулюючі та вентилі спеціального призначення.

  • 1