Чому металочерепиця не іржавіє.

Людство щорічно зазнає мільярдних збитків внаслідок корозії (іржавіння) металевого обладнання та його деталей. Корозія значно знижує термін служби всіх будівельних конструкцій, зроблених з металу: від сталевих балок до покрівельного покриття. Війну з іржавіння залізних виробів люди ведуть з тих пір, як стали використовувати цей метал, застосовуючи при цьому всілякі методи боротьби.

Металочерепиця, це будівельний матеріал, який за своїм призначенням зобов'язаний взаємодіяти з хімічно агресивним середовищем, якої є атмосферні опади. Звичайно, дощова вода не сірчана кислота, але при взаємодії з поверхнею металу вона виступає в ролі електроліту і при цьому відбувається процес електрохімічної корозії. Особливо вразливі для іржавіння місця покрівлі, мають різний електричний потенціал: заклепки, зварні шви, отвори під шурупи та місця зіткнення шурупів з металочерепицею. Корозійної небезпеки схильна і металочерепиця, що має неоднорідну структуру поверхні вихідного сталевого листа.

Тому, при виробництві металочерепиці використовують потрійний захист сталевого листа від взаємодії з навколишнім середовищем зовні і подвійну зсередини. Першим «рубежем оборони» від корозії є шар цинку, що отримується методом гарячого цинкування сталі. Так називається метод, при якому сталевий лист занурюється в розплавлений цинк. При цьому між цинком і залізом відбувається реакція, в результаті якої на поверхні листа виходить сплав. Це стійке хімічна сполука і називається захисним цинковим шаром.

Перевага гарячого цинкування в тому, що виходить захисний шар дуже стійкий до механічних впливів. Навіть при невеликих його пошкодженнях пластичний цинк продовжує в цьому місці захищати сталь від іржі і перешкоджає подальшому поширенню корозії, приймаючи її удар «на себе». Цинк взаємодіє з водою і повітрям, при цьому утворюється оксидна плівка, що перешкоджає подальшому поширенню іржі. Цинкове покриття саме по собі здатне довгий час охороняти сталь від корозії.

Міцність цинкового захисного шару залежить від його товщини. Для її збільшення покладено або попередньо обробляти поверхню стали піскоструминним методом, або застосовувати її спеціальні марки. У цьому випадку, залізно-цинкова складова покриття виходить значно товщі і збільшується термін його служби.

У Європі прийнято стандарти, за якими цинковий захисний шар металочерепиці повинен містити не менше 275г цинку на квадратний метр (це відповідає товщині покриття по 18-20мкр з кожної сторони). Але в Росії часто виробляють металочерепицю економ-класу, з вмістом цинку 180-200г на квадратний метр. Таке покрівельне покриття, зрозуміло, програє в якості європейським аналогам. Практика показує, що термін його служби на 5-7 років менше.

Цинк, звичайно, дуже м'який матеріал (за десятиліття експлуатації його може змити навіть проста дощова вода) і, тому сам потребує захисту. З цією метою і зсередини, і зовні сталевого листа його цинковий шар покривають ще одним захисним пасивуючим (антикорозійним) шаром на який наносять грунтовку. Грунтовка забезпечує рівномірний накладення полімерного покриття. При неякісному грунтуванні можливо відшарування покриття в процесі експлуатації металочерепиці.

І останній, захисно-декоративний шар - це безпосередньо полімерне покриття металочерепиці. Саме воно забезпечує привабливий зовнішній вигляд металочерепиці та остаточну захист цинкового шару від механічних пошкоджень. Компанія ИНСИ, використовуючи технології порошкового полімерного покриття металочерепиці, додатково захищає останнє спеціальною плівкою.

  • 1