Що таке ліпнина?

При будівництві будинку або ремонті квартири ми часто хочемо втілити в дизайні інтер'єрів та екстер'єрів свою індивідуальність, підкресливши при цьому наявність вишуканого смаку.

Виявляється, здійснити таку мрію дуже легко, якщо використовувати декоративну ліпнину. Цей елемент декору додасть приміщенню не тільки унікальності, але й створить атмосферу достатку і гармонії.

 

Ліпнина - це вид рельєфної обробки, який складається з різних елементів різної форми. Сьогодні її використовують для декорування практично будь-яких поверхонь, а виготовляють з різного роду будівельних матеріалів: гіпсу, бетону, пап'є-маше, полістиролу, поліуретану. Ліпні вироби гармонійно доповнюють як класичний, так і сучасний інтер'єр.

Перші декоративні елементи з ліпнини з'явилися ще в стародавньому Єгипті. Ними прикрашали піраміди і храми. Потім штукатурку з додаванням гіпсу почали використовувати римляни для виготовлення статуй і облицювання монументів. Дослідження британського інституту Курто показали, що перші фасадні прикраси з гіпсових виробів (подібність сучасної ліпнини) з'явилися в Європі в XVI столітті для захисту будівель від частих пожеж. Особливою популярністю рельєфний декор стін почав користуватися в епоху Бароко. Тому практично всі будівлі XVIII-XIX століття прикрашені ліпниною. Багато сучасні споруди також оздоблені рельєфними візерунками. Це робить їх елегантними і по-особливому урочистими.

Перевагами ліпного декору вважають легкість монтажу та реставрації, довговічність, а також відносну дешевизну. Сьогодні ліпнину роблять за допомогою поліуретанових заготовок, які продаються в будь-якому будівельному магазині. Використовуючи лобзик на них прибирають зайві деталі і обсяги, а потім шліфують і кріплять на поверхню. Однак при бажанні кожен може намалювати власний і унікальний візерунок, за яким зроблять гіпсові заготовки для майбутнього декору. Існують також умільці, які виконують ліпнину безпосередньо на робочій поверхні. Найчастіше матеріалом при цьому служить штукатурка.

До особливостей ліпнини відносять властивість візуально звужувати простір, тому часто її використовують для оздоблення великих приміщень. Сучасні ліпні елементи відрізняються багатством забарвлень і фактур. Крім того, їх можна «зістарити», а також імітувати під метал, мармур, камінь або дерево. Так, витончена ліпнина на стінах перетворить будь-який будинок в палац.

  • 1